23561726 10214165723753711 2833652520968958421 n

Rhodes MRC 2017

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 8ο Διεθνές Συνέδριο Προσομοίωσης Περιφερειακών Οργανισμών Ρόδου (Rhodes MRC) στη Ρόδο από τις 09-12 Νοεμβρίου 2017, με τη συμμετοχή εικοσιοκτώ μαθητών  του 1ου Γενικού Λυκείου Κω «Ιπποκράτειο» και τριών συνοδών καθηγητών.

Το συνέδριο διεξήχθη στην αγγλική γλώσσα με θέματα τη θέση της γυναίκας και την τεχνολογία στην εκπαίδευση, σε τρεις επιτροπές.  Αναλυτικά οι τρεις επιτροπές και τα θέματα:

Επιτροπή 1: CoE Education:

Lifelong learning: combating the effects of non-completed formal education and ensuring familiarization with new technologies (internet literacy)

Επιτροπή 2: CoE Eu: A new European initiative on Digital technologies and Education

Επιτροπή 3: CoE Democracy and Human Rights: Achieving gender equality in all sectors of public and private life, Measures fostering the role of women and protecting their rights

Για το Λυκειακό Μοντέλο προσομοιώθηκε το Συμβούλιο της Ευρώπης και οι μαθητές είχαν το ρόλο εκπροσώπου κάποιας ευρωπαϊκής χώρας.

Το σχολείο μας συμμετείχε για Τρίτη συνεχόμενη χρονιά σε τέτοια δράση.

Φέτος συμμετείχαν οι  παρακάτω μαθητές:

Από την Α΄ Τάξη: Βρεττός Χρήστος, Γαμβρέλλης Σταμάτης, Ζούλα Χριστιάνα, Καματερού Ελευθερία, Καπλανίδης Θεοδόσης, Μαντούκου Χρυσάνθη, Μουζάκης Γιώργος, Παπαχαραλάμπους Φαίη, Παπούλη Χαρά, Στέφαν Βαλέρια, Τζανακάκης Μανόλης

Από τη Β΄ Τάξη: Αλευροφά Εύα, Δικταπανίδης Παναγιώτης, Καματερού Νεφέλη, Κώστογλου Δήμητρα, Λάντζιος Γιάννης, Λιβέρη Λιλιάνα, Πανέρας Αλέξανδρος, Σαριδάκη Σμαράγδα, Τιμπίν Εύα, Φαΐλλι Κατερίνα, Χανοπούλου Χριστιάνα, Χατζηδημήτρη Σοφία, Χατζηπέτρος Σταμάτης και

Από τη Γ΄ Τάξη: Γεωργακόπουλος Φοίβος, Καλαμάτας Νίκος, Τζαννετουλάκου Αναστασία, Τσεκούρα Καλλιόπη.

Ο συντονισμός της συμμετοχής μας στο Πρόγραμμα και η προετοιμασία των μαθητών έγινε με ευθύνη της καθηγήτριας του Σχολείου μας Σοφίας Καραγιάννη, και η οποία, από κοινού με τις καθηγήτριες Γιαγιάκου Κλεοπάτρα και Νταλαγιάννη Φωτεινή συνόδευσαν και υποστήριξαν τους μαθητές στην προσπάθειά τους αυτή, στη Ρόδο.

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους στη διοργάνωση αυτή, που συνολικά απέσπασαν επτά από τα δεκαπέντε μεγάλα βραβεία που απονεμήθηκαν από την Επιτροπή και έξι προφορικές μνείες.

Συγκεκριμένα, μεταξύ 121 μαθητών Β/θμιας Εκπ/σης από τη Ρόδο και την Κω, τιμήθηκαν οι μαθητές μας:

Εύα Αλευροφά και Βαλέρια Στέφαν με το δεύτερο μεγάλο βραβείο «Future Diplomat 2017» (Μέλλων Διπλωμάτης)

Παναγιώτης Δικταπανίδης, Νίκος Καλαμάτας, Καλλιόπη Τσεκούρα, Σοφία Χατζηδημήτρη και Σταμάτης Χατζηπέτρος με το τρίτο μεγάλο βραβείο «Honourable Mention» (Εύφημος Μνεία) και έξι ακόμη μαθητές με προφορική μνεία (Σταμάτης Γαμβρέλλης, Χριστιάνα Ζούλα, Δήμητρα Κώστογλου, Κατερίνα Λαμπροπούλου, Γιώργος Μουζάκης, Σμαράγδα Σαριδάκη).

Κλείνοντας, ευχαριστούμε:

• την Σχολική Επιτροπή του Δήμου Κω και τον Πρόεδρό της κ. Μανόλη Ζερβό για την οικονομική ενίσχυση της συμμετοχής μας
  • τη Blue Star για την έκπτωση στη μετακίνησή μας και
  • το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τη στήριξη και συνεισφορά τους.

Η υποστήριξη αυτή διευκόλυνε τη συμμετοχή περισσότερων μαθητών, κινητοποίησε και ενθάρρυνε τους μαθητές μας να συνεχίσουν να συμμετέχουν σε καινοτόμες δράσεις ενώ παράλληλα ευαισθητοποιεί και κινητοποιεί περισσότερους μαθητές σε αυτή την κατεύθυνση.

Χαρτοφίλης Γεώργιος

ΠΕ04.01 – Φυσικός